"Śmiało można powiedzieć, że „Gerardem Zakon stał”.

Uchodził on za błyskotliwego przywódcę. Posiadał charyzmat służenia najbardziej ubogim i odrzuconym. Wybierał zawsze najtrudniejsze zadania i nie uchylał się od najcięższej pracy przy obłożnie chorych. Zbudował przytułek dla pielgrzymów oraz kościół ku czci św. Jana, zarządzał i obsługiwał administrację, przyjmował pielgrzymów, duszpasterzował niezliczonym wędrowcom. Zyskał przydomek „Mistrza chorych”. Jako datę jego śmierci źródła najczęściej podają 13 października 1120 roku. 
Na ścianie jednego z wybudowanych przez niego budynków klasztornych umieszczono wymowne epitafium: „Tu spoczywa Gerard, najpokorniejszy spośród mieszkańców Wschodu, sługa ubogich, chorych i troskliwy opiekun przybyszów. Postaci był niepozornej, lecz serce jego promieniało szlachetnością. O jego zasługach niechaj świadczą te mury. Zawsze przewidujący, starannie wypełniał swe obowiązki. Podejmował się licznych zadań rozmaitej natury. Wziął wiele krajów w swe troskliwe ramiona i zbierał zewsząd środki, by nakarmić swych braci.”

https://www.apchor.pl/…/Amunicja-z-chleba-blogoslawiony-Ger…

O Boże, który wyniosłeś błogosławionego
Gerarda do chwały Nieba, z uwagi
na jego opiekę nad ubogimi i chorymi,
i przez niego stworzyłeś w Jerozolimie
Zakon św. Jana Chrzciciela,
daj nam łaskę ujrzenia, tak jak on,
wizerunku Twojego Syna w naszych
cierpiących, a przez to najuboższych
braciach i siostrach.
Prosimy Cię o to przez naszego Pana
Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który
wspólnie z Tobą i Duchem Świętym, żyje
i króluje na wieki wieków. Amen..
Błogosławiony Gerardzie, módl się za nami.

Czy wiecie że:

W tym roku po raz 13 obchodzimy święto Ratownictwa Medycznego, ustanowione na dzień 13 października przez Sejm RP na mocy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym?
To oni, ratownicy, przez całą dobę czuwają w gotowości, żeby nieść pomoc wszystkim jej potrzebującym.

Wiecie o tym że patronem ratowników medycznych jest święty Gerard Tonque z Amalfi, który jako pierwszy zorganizował w Średniowieczu służbę szpitalników, niosących pomoc pielgrzymom zmierzającym do Jerozolimy?
Wszystkim pracownikom ratownictwa medycznego, a także ratownikom z podmiotów wspierających życzymy wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i życiu prywatnym, niegasnącego zapału i determinacji, tylu szczęśliwych powrotów co i wyjazdów, jak również satysfakcji z realizowanej trudnej misji.
Niech Wasz Patron, bł. Gerard ma Was zawsze w swej opiece!

Korzystając ze strony msm.nysa.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Więcej o plikach cookie w msm.nysa.pl możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności